Cele i zadania wychowania przedszkolnego a przygotowanie do
szkoły.

Przekraczając próg przedszkola, bez względu na to, czy dziecko ma 3, 4 czy 6 lat, rozpoczyna ono swoją przygodę, podczas której przygotowuje się do podjęcia nauki w szkole. Jest to proces, w trakcie którego nauczyciel ukierunkowuje działania zgodnie z potrzebami i możliwościami każdego dziecka, mając na uwadze jego wszechstronny rozwój emocjonalny, intelektualny, społeczny oraz fizyczny.

W Akademii Małych Einsteinów zwracamy szczególną uwagę na indywidualny rozwój dziecka, jego przeżycia, sposób odbioru świata oraz pojawiające się czasem trudności. Podstawową formą pracy w przedszkolu jest zabawa.

W poprzednich artykułach pisałam już o tym, jakie umiejętności są potrzebne dzieciom, aby mogły efektywnie i z radością wkroczyć w progi szkoły – tutaj jeden z artykułów.

Akademia Małych Einsteinów jest nadzorowana przez Małopolskiego Kuratora Oświaty, w związku z czym honorujemy zalecenia zarówno Ministra Edukacji Narodowej (Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego), jak i wspomnianego Małopolskiego Kuratora Oświaty.

„Podstawa programowa wychowania przedszkolnego wskazuje cel wychowania przedszkolnego, zadania profilaktyczno-wychowawcze przedszkola, oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej i innej formie wychowania przedszkolnego, zwanych dalej „przedszkolami”, oraz efekty realizacji zadań w postaci celów osiąganych przez dzieci na zakończenie wychowania przedszkolnego.
Celem wychowania przedszkolnego jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka. Wsparcie to realizowane jest przez proces opieki, wychowania i nauczania – uczenia się, co umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna. W efekcie takiego wsparcia dziecko osiąga dojrzałość do podjęcia nauki na pierwszym etapie edukacji.*

Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego określa, w jakie umiejętności należy wyposażyć przedszkolaka, aby z sukcesem rozpoczął naukę w szkole: Przedszkole jest miejscem, w którym poprzez zabawę dziecko poznaje alfabet liter drukowanych. Zabawa rozwija w dziecku oczekiwania poznawcze w tym zakresie i jest najlepszym rozwiązaniem metodycznym, które sprzyja jego rozwojowi. Zabawy przygotowujące do nauki pisania liter prowadzić powinny jedynie do optymalizacji napięcia mięśniowego, ćwiczeń planowania ruchu przy kreśleniu znaków o charakterze literopodobnym, ćwiczeń czytania liniatury, wodzenia po śladzie i zapisu wybranego znaku graficznego. W trakcie wychowania przedszkolnego dziecko nie uczy się czynności złożonych z udziałem całej grupy, lecz przygotowuje się do nauki czytania i pisania oraz uczestniczy w procesie alfabetyzacji*.

Czy nauka czytania i pisania w przedszkolu jest potrzebna? Czy dzieci uczą się czytać i pisać w przedszkolu?

Dzieci w wieku przedszkolnym mają w sobie naturalną ciekawość świata i warto tę ciekawość rozwijać, między innymi poprzez stopniowe zapoznawanie ich z zapisem liter. Zadaniem nauczyciela jest podążanie za dzieckiem i wychwycenie tych zainteresowań oraz odpowiednie wykorzystanie ich podczas zajęć dydaktycznych. Przewodnikiem w tym zakresie jest Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego, która jasno określa, jakie umiejętności powinno posiadać dziecko rozpoczynające naukę w szkole.

Ważne jest jednak, aby zachować w tej kwestii ostrożność i zdrowy rozsądek. Niewłaściwe podejście do nauki czytania i pisania może skutkować poważnymi trudnościami w dalszym rozwoju dziecka. Nie należy przyspieszać naturalnego rytmu rozwoju przedszkolaka ani wywierać presji edukacyjnej. Z tego względu przestrzegamy rodziców przed podążaniem za modą czy realizowaniem własnych ambicji. Dysleksja, dysgrafia czy dysortografia często są efektem nieprawidłowych nawyków, utrwalonych już w okresie przedszkolnym, gdy dziecko jest zmuszane do przedwczesnego kreślenia znaków literopodobnych. „Dziecko w przedszkolu powinno doświadczyć wielu ćwiczeń podczas
organizowanych zabaw, które nie są jeszcze konkretnym wpisywaniem kształtu
liter w liniaturę. Nauczyciel diagnozując aktywność dziecka podczas zabaw
przygląda się indywidualnym dyspozycjom o charakterze fizjologiczno-
psychologicznym”
*

Harmonijny rozwój dziecka

Często zdarza się, że dzieci, które bardzo dobrze radzą sobie w sferze poznawczej, miewają trudności emocjonalne. Fakt, że dziecko potrafi już czytać czy pisać w wieku przedszkolnym, nie oznacza automatycznie, że jest w pełni gotowe do rozpoczęcia nauki w szkole. Wychowanie przedszkolne ma za zadanie położyć solidne fundamenty pod rozwój kompetencji niezbędnych do osiągnięcia sukcesu szkolnego. Nie chodzi więc wyłącznie o przygotowanie intelektualne, ale także emocjonalne, społeczne oraz fizyczne.

Dzieci w wieku przedszkolnym, czyli od 3 do 6 lat, mają naturalną potrzebę ruchu i zabawy. Pozwólmy im więc swobodnie się bawić, aby w wieku 7 lat mogły z radością i gotowością wkroczyć w rolę ucznia.

Kolorowe pakiety podręczników a przedszkole

Praca z dziećmi w przedszkolu poprzedzona jest rozpoznaniem ich potrzeb i możliwości oraz ustaleniem indywidualnych kierunków pracy, o czym na bieżąco informowani są rodzice podczas październikowo/listopadowych spotkań rodziców z nauczycielami.

W Akademii Małych Einsteinów indywidualizacja pracy polega na stopniowaniu trudności, różnicowaniu zadań oraz stwarzaniu sytuacji sprzyjających rozwijaniu zainteresowań dziecka, dzięki czemu zaspokajana jest jego naturalna ciekawość poznawcza. Istotną rolę odgrywa tutaj systematyczne planowanie zajęć przez nauczycieli, którzy samodzielnie opracowują także karty pracy dostosowane do wcześniej rozpoznanych potrzeb dzieci.

Warto podkreślić, że przedszkole to jeszcze nie szkoła, a Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego nie przewiduje konieczności korzystania z podręczników. W Akademii Małych Einsteinów prócz indywidualnie przygotowanych kart pracy, nauczyciele wykorzystują metody projektu oraz zajęć warsztatowych, aby spotkania były atrakcyjne dla dzieci, a ich forma odpowiednio dostosowana do wieku przedszkolnego.

Krakowskie szkoły – rekrutacja

Dzieci, które w danym roku kalendarzowym kończą 7 lat, mają zapewnione miejsce w szkole podstawowej w obwodzie, w którym mieszkają. Nieco inaczej wygląda rekrutacja do pozostałych szkół – zazwyczaj odbywa się ona na początku roku kalendarzowego (od stycznia do marca). Zarówno terminy, jak i szczegółowe zasady rekrutacji ustalane są poprzez te szkoły.


Dyrektor Akademii Małych Einsteinów Sabina Madej
we współpracy z Wicedyrektor ds. awansu zawodowego nauczycieli Pani Ewa Kowar-Pogoń