Czym jest adaptacja przedszkolna? To nic innego jak przystosowanie się dziecka do nowego środowiska jakim jest przedszkole. Proces adaptacji przedszkolnej jest niezwykle istotny i niebywale przejmujący w życiu dziecka, ale również rodzica. 

Efektywna adaptacja – Akademia Małych Einsteinów 

Co robimy w naszej Akademii, by proces adaptacji był jak najmniej stresującym przeżyciem dla dziecka?

Każda zmiana w naszym życiu wywołuje pewien poziom stresu i niepokoju. Co robimy, by złagodzić ten stres? 

Przede wszystkim dbamy o emocje rodziców i dzieci. Dlaczego to jest takie ważne? Bo proces adaptacyjny nie przechodzi samo dziecko, ale również rodzic. To w rodzicu kotłuje się mnóstwo rozważań nad tym: czy aby na pewno wybrał właściwe miejsce dla swojego dziecka. Rodzic zadaje sobie mnóstwo pytań:

 • Czy dokonał właściwego wyboru przedszkola?
 • Czy jego dziecko jest gotowe na przygodę z przedszkolem?
 • Czy jego dziecko tam sobie poradzi?
 • Jak będą wyglądały pierwsze dni dziecka w przedszkolu?
 • Czy jego dziecko wystarczająco dobrze będzie potrafiło zakomunikować swoje potrzeby? 

Właśnie dlatego tak bardzo dbamy o emocje rodziców. Jeśli rodzic poczuję się bezpiecznie, również dziecko obserwując rodzica będzie czuło się bezpieczne.

Komunikacja i współpraca z rodzicami są dla nas priorytetem 

Drodzy rodzice na każdym kroku podkreślamy, że komunikacja i współpraca z Wami są dla nas priorytetem. 

 • Chcemy, żeby rodzice czuli się komfortowo współpracując z nami. 
 • Chcemy, żeby rodzice mieli świadomość, iż jesteśmy gotowi udzielić im niezbędnego wsparcia, którego potrzebują. 
 • Chcemy, żeby rodzice dzielili się z nami różnymi troskami, czy wątpliwościami dotyczącymi dziecka, bądź środowiska w jakim się wychowuje.

Efektywna adaptacja w Akademii Małych Einsteinów

Nasze przedszkole od początku swojego istnienia prowadzi program adaptacyjny mający na celu chociaż częściowo złagodzić stres związany z koniecznością rozstania się z rodzicami na długie godziny. Zwłaszcza, że dla niektórych jest to pierwsze rozstanie z mamą bądź tatą na tak długi czas. 

Zawsze zachęcamy rodziców, aby odwiedzili nasze przedszkole jeszcze przed zapisaniem dziecka do przedszkola. Wówczas rodzic ma okazję poznać każdy zakątek naszego przedszkola, szczegółowo zapoznać się z naszą ofertą i planem dnia dziecka. Jest to również okazja, by bliżej poznać siebie nawzajem i wymienić się wartościami jakimi się kierujemy. Przez wspólną rozmowę możemy poznać nie tylko wartości, ale i potrzeby rodzica – co jest dla nas kluczowe. 

Jest to dla nas niezwykle ważne, by rodzic czuł się komfortowo i bezpiecznie. Na takie spotkanie rodzic oczywiście może przyjść z dzieckiem – wówczas rodzic ma okazje zaobserwować reakcje i emocje jakie towarzyszą dziecku w nowym miejscu. 

Plan efektywnej adaptacji w Akademii Małych Einsteinów

Przekroczenie przez dziecko progu przedszkola to przełomowy moment w jego życiu. Stanowi to wyzwanie dla niego samego i rodziców. Jesteśmy specjalistami, którzy dzięki swojej wiedzy i umiejętnością pomogą Wam najefektywniej rozpocząć przygodę w Akademii Małych Einsteinów. Jesteśmy pewni, że nasza współpraca będzie pełna partnerstwa i zrobimy wszystko aby zdobyć zaufanie przyszłego Einsteina i jego rodziców.

Mamo, Tato jak możesz wesprzeć swoje dziecko? 

Oto kilka zasad udanej adaptacji w naszej Akademii:

 • Własne pozytywne doświadczenia: Opowiadaj ciekawe, zabawne, pozytywne historie związane z Twoim przedszkolem.
 • Stopniuj czas pobytu w przedszkolu. W tygodniu adaptacyjnym (pierwsze pięć dni) dziecko przebywa w przedszkolu max. 3h dziennie. Z doświadczenia wiemy, że pierwsze godziny spędzone w przedszkolu są decydujące. Im krótszy czas tym mniejsza możliwość na zgromadzenie negatywnych wspomnień.
 • Buduj rutynę poranną: żegnajcie się zawsze w ten sam sposób “Buziak, przytulenie i czas na zabawę!” lub ułóż rymowankę na do widzenia, a potem codziennie ją recytujcie razem z dzieckiem, np.: „ Z plecaczkiem na plecach, z uśmiechem na twarzy, biegnę do przedszkola, żeby się pobawić”.
 • Wprowadź język pozytywów: życz dziecku dobrej zabawy w przedszkolu, wspaniałej przygody, podczas powrotu bądź ciekawy jakie przygody go spotkały? Nie mów „nie bój się”.
 • Dotrzymuj słowa, co do momentu powrotu.
 • Okazuj spokój podczas rozstania.
 • Przygotuj wygodne ubrania dla dziecka, takie, w których będzie mu komfortowo podczas zabawy oraz które sam ściągnie.
 • Buduj samodzielność i odpowiedzialność swojego dziecka poprzez decyzyjność.
 • Warto pozwolić dziecku wybrać poszczególne elementy wyprawki do przedszkola.
 • Pozwól zabrać mały plecaczek do przedszkola na wszystkie jego skarby. Dla małego dziecka wspólne wyjście na zakupy i możliwość uczestniczenia w przygotowaniu wyprawki do przedszkola ma ogromne znaczenie.
 • Pamiętaj i wierz w to, że z każdym dniem będzie lepiej!