Każde dziecko posiada naturalny potencjał do rozwoju, a każdy rodzic z kolei pragnie, aby rozwój ten przebiegał w możliwie jak najbardziej wszechstronny sposób. Warto zatem uświadomić sobie i pamiętać, że różne obszary podlegające rozwojowi u dziecka przenikają się i wzajemnie warunkują. Nie inaczej jest w przypadku mowy u dzieci – jest to sfera, której harmonijny rozwój stanowi jednocześnie: przyczynę, jak i skutek.

W swojej pracy logopedy w Akademii Małych Einsteinów, miewam okazję bardzo wyraźnie obserwować to zjawisko w praktyce dzieci, które charakteryzuje — Opóźniony Rozwój Mowy (ORM), miewają bowiem najczęściej trudności również w funkcjonowaniu społecznym, emocjonalnym, a nawet fizycznym (ruchowym). Gdy jednak zarówno w domu, jak i w przedszkolu wdrożymy intensywne wspieranie rozwoju mowy, dużo łatwiej przychodzi wypracowanie pozostałych, towarzyszących trudności, wychodzących poza tę sferę.

Jak wspominałam już w poprzednim artykule Co powinno Cię zaniepokoić w mowie dziecka, na rozwój mowy u dzieci wpływ ma kilka czynników. W tym artykule chciałabym się skupić jednak na jednym, a nawet mogłabym powiedzieć jednym z najważniejszych moim zdaniem z nich — profilaktyce domowej — wspieraniu mowy dziecka w domu.

Jak wspierać rozwój mowy dziecka w domu?

  1. Czytaj dziecku codziennie. Czytanie to świetny sposób na poszerzanie słownictwa i rozwijanie zdolności językowych dziecka. Wybieraj książki z ciekawymi ilustracjami i prostymi tekstami, aby zachęcić dziecko do wspólnej lektury, rozmawiajcie o treści opowiadać, a nawet uczyńcie z tego swoją rutynę np. przed spaniem (jest to jednocześnie doskonała rada dla rodziców nocnych marków, których ciężko położyć do snu).
  2. Słuchaj dziecko. Słuchaj, co dziecko ma do powiedzenia i daj mu czas na wypowiedzenie się. Nie przerywaj dziecku i nie wytykaj błędów w mowie, ponieważ może to spowodować wstyd lub blokadę. Odpowiadaj na pytania (nawet te wielokrotnie powtarzane). Opowiadaj o otoczeniu, sam zadawaj otwarte pytania (spróbuj zamienić „Zjadłeś obiad w przedszkolu?” na „Co z obiadu smakowało Ci dziś najbardziej, a co najmniej?”).
  3. Mów do dziecka prostym językiem. Staraj się mówić do dziecka w prosty i zrozumiały sposób. Unikaj używania zbyt trudnych słów i skomplikowanych zdań, ponieważ mogą one przysporzyć dziecku trudności. Zadbaj o wyrazistość i poprawność własnej wymowy.
  4. Zadawaj pytania. Zadawaj dziecku pytania dotyczące tego, co widzi, słyszy i czuje, aby pobudzić jego ciekawość i zachęcić do mówienia. Dzięki temu dziecko będzie ćwiczyć swoje umiejętności językowe i rozwijać słownictwo.
  5. Baw się z dzieckiem. Zabawy i gry to świetny sposób na ćwiczenie mowy dziecka w domu. Możesz na przykład zorganizować zabawę w naśladowanie dźwięków, rymowanie, wymienianie słów na daną literę, poszukiwanie obiektów w danym kształcie, kolorze itp.

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w innym tempie, zatem nie ma jednej uniwersalnej metody, która gwarantowałaby efekt na medal. Ważne jest, aby być cierpliwym i wspierać dziecko w jego rozwoju, a samemu czerpać radość z obserwowania dokonujących się zmian lub nawet niewielkich kroków. Aby zasięgnąć wiedzy na temat tego, jakie zabawy i metody służące rozwojowi mowy, zainteresują najbardziej Twoje dziecko, zachęcam do kontaktu z nauczycielem lub logopedą pracującymi z nim na co dzień.

Eksperci w naszej Akademii posiadają szeroką gamę kreatywnych pomysłów na zabawy, a codzienna obserwacja dzieci, pozwala nam na dostosowanie metod i form pracy do potrzeb i możliwości indywidualnych dzieci, którymi bardzo chętnie dzielimy się z Wami, drodzy rodzice!

Dyrektor Akademii Małych Einsteinów – Kurzei – P. Klaudia – logopeda