Czytanie dzieciom, szczególnie tym najmłodszym ma bez wątpienia wiele korzyści. Zarówno są to korzyści dla ich rozwoju poznawczego jak i emocjonalnego. Ponadto czytanie książek – buduje silną więź między dziećmi, a rodzicami. Wybieranie książek dla najmłodszych jest nie lada wyzwaniem, ale jednocześnie wspaniałą przygodą! Oto kilka wskazówek, które pomogą  Ci podjąć decyzje w wyborze książek dla swojego dziecka.

  • Dopasowana do wieku i zainteresowań – Książki dla tych najmłodszych czytelników powinny mieć kontrastowe, duże i wyraziste ilustracje; a także grube, trwałe strony, które wytrzymają entuzjastyczne traktowanie przez najmłodszych.
  • Obserwacja reakcji – Ważne jest aby obserwować jak dziecko reaguje na różne książki. To, co wydaje się ciekawe dla dorosłego, nie zawsze przyciąga uwagę dziecka.
  • Wartości przekazywane przez książki – Ważne jest, aby książki przekazywały pozytywne wartości (przyjaźń, wdzięczność, szacunek, tolerancja). Dzieci czerpią z nich wzorce do naśladowania i kształtują emocjonalną wrażliwość.
  • Różnorodność tematów – Książki dla dzieci powinny być pełne przygód i humoru, ale mogą także poruszać trudniejsze tematy, pomagając dzieciom zrozumieć: sytuacje, zachowania, emocje i reakcje innych ludzi.
  • Bajki terapeutyczne – Jeśli twoje dziecko nie potrafi poradzić sobie z określonym problemem: strachem, lękiem, gniewem, bądź innymi niezrozumianymi emocjami przez dziecko – mogą okazać się pomocne specjalne książki terapeutyczne dla dzieci.

Wartościowe książki dla dzieci, które polecamy!

„Jesteś ważny, Pinku!”

Książka o poczuciu własnej wartości. Jak rozmawiać z dziećmi o emocjach i przekazać im, że choć każdy z nas jest podobny, to jednak jest wyjątkowy i niepowtarzalny? Jak nauczyć dzieci trudnych relacji z innymi oraz ze sobą samym? Pink to mały niebieski miś, który często wątpi w siebie. Choć dopiero uczy się rozumienia emocji, zaczyna powoli odkrywać, że jest niezwykły, ważny, wyjątkowy i unikalny. Choć popełnia błędy, uczy się na nich. Dowiaduje się także o swoich zaletach i wadach, które sprawiają, że jest sobą i wyróżniają go.

„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”

Czym zajmują się skarpetki, gdy tego nie widzimy? Co dzieje się ze skarpetkami, które zaginęły? I czy faktycznie one zaginęły? Seria książek Justyny Bednarek jest niesamowitą opowieścią o skarpetkach. Bawi i uczy, nie tylko dzieci. Rozwija wyobraźnię i sprawia, że część codziennej garderoby, którą znają przecież wszystkie dzieci, nabiera nieco magii i niezwykłości. Czy skarpetka może zostać politykiem lub słynnym detektywem? Czy uda jej się ocalić kogoś z pożaru lub wyruszy w niezwykłą przygodę małą łodzią? Każda z opowieści o niesamowitych skarpetkach przenosi czytelnika w nowy świat, często zabawny, ale zawsze pełen emocji.

”Co robią uczucia?” Tina Oziewicz, Aleksandra Zając

Z książki “Co robią uczucia?” dowiadujemy się, czym zajmują się znane nam dobrze uczucia: radość, duma, zachwyt, niepokój lęk i inne – w swoim wolnym czasie. Pozycja ta pozwala poznać uczucia od nieco innej strony – na luzie, a jednocześnie w sposób skłaniający do przemyśleń tych młodszych, jak i starszych czytelników.

Smutek, którego nikt nie chciał

Książka uczy w jaki sposób reagować na smutek. Dzięki tej książce dziecko zrozumie, kiedy on się pojawia i przekona się, że smutku wcale nie trzeba ukrywać. Zrozumie, że przeżywanie smutku, to wcale nic złego. Dowie się, kiedy smutek bywa pomocny. Dzięki tej książce – smutek przestaje jawić się jako wróg, a staje się naszym życzliwym sprzymierzeńcem.

12 Ważnych emocji 

W tej książce znajdziemy teksty polskich autorów o emocjach takich jak: duma, wstyd, zazdrość, radość, tęsknota, bezradność, współczucie czy złość. Czytając dziecku tę książkę możemy zachęcić dziecko do rozmowy o różnych emocjach, które codziennie przeżywa.

Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie 

Poczucie własnej wartości jest jak kompas, który prowadzi nas przez życie z pewnością siebie. W książce znajdziemy 35 różnorodnych historii, które służą jako przewodnik, pomagający dzieciom rozwijać: pewność siebie, niezależność i szacunek do siebie i innych. Te opowieści pokazują jak od najmłodszych lat pielęgnować poczucie własnej wartości. Wzbudzają one wyobraźnię, rozbawiają, a jednocześnie wzmacniają wytrzymałość, miłość i akceptacje siebie – właśnie takiego jakim się jest.

Przedsiębiorcze dzieci 

To nowatorska książka dla małych i dużych dzieci, która już od najmłodszych lat promuję idee przedsiębiorczości. Autorem książki jest Andrzej Ciborski – specjalista finansowy, który w łatwy i przystępny sposób pokazuje, że o finansach można mówić w sposób lekki i przyjemny. Autor otwarcie przyznaje, że inspiracją do stworzenia poszczególnych historii – były doświadczenia codziennego życia – pomysły i pytania, które pojawiają się w umysłach dzieci. Książka ta jest podzielona na kilka części, a każda  skupia się na innym aspekcie finansów. Historie wzbogacają kolorowe ilustracje, oraz dodatkowe zadania do wykonania, co znacznie ułatwia zrozumienie i zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce.

Książki Herve Tullet’a

„Naciśnij mnie”, „Filge migle”, „Kolory”, „OCH. Książki pełne dźwięków – nie sposób wyróżnić, która jest najlepsza. Sprawdźcie wszystkie i przekonajcie się. Są to książki angażujące wszystkie zmysły. Wszystkie charakteryzują się kreatywnym podejściem do czytelnika. Zachęcają do: narysowania czegoś, dotknięcia, zastanowienia się, czy spojrzenia na coś z innej perspektywy.

Seria książek o Dolinie Muminków Tove Jansson – książka nie tylko dla dzieci 

Mało kto nie zna Muminków. Większość z nas widziała ich animowaną historię lub spotkała się z barwnie ilustrowanymi książeczkami dla dzieci, na podstawie powieści fińskiej pisarki i malarki. Okazuje się jednak, że niewielu z nas, tak naprawdę poznało prawdziwe, autorskie Muminki. Oprócz niezwykłej historii, odnajdziemy tutaj wiele poruszających i głębokich treści egzystencjalnych, niezrozumiałych dla dzieci, ujętych w piękne metafory, czytelnych tylko dla dorosłego odbiorcy.
Dzieło Tove Jansson ma swoją nieco mroczniejszą stronę. Warto również zwrócić uwagę na model wychowawczy jaki prezentują Tatuś i Mamusia Muminka.